Zabawa dla całej rodziny z Puciem

Chyba każdy rodzic, który pilnuje właściwego rozwoju swojego dziecka w pewnym momencie słyszał o Puciu. Książki o małym chłopcu uczą dzieci poprawnej wymowy i wzbogacają słownictwo. Nowością są puzzle “Pucio. Rodzinna sobota“.

Jak zachęcić dziecko do mówienia

Zgodnie ze schematami rozwoju, dziecko do 2 roku życia powinno znać co najmniej 100 słów, natomiast po przekroczeniu tego wieku zaczyna składać słowa w wyrażenia i zaczyna tworzyć pierwsze krótkie zdania. Czy każde dziecko rozwija się jednak zgodnie ze schematem? Oczywiście, że nie, pewne sprawy to kwestia indywidualnego rozwoju. Częstą kwestią, szczególnie zajmującą rodziców, jest tempo rozwoju mowy dziecka. Wszechobecna telewizja i smartfony sprawiają, że coraz częściej dwulatki mają problem z mówieniem, ich słownictwo jest ubogie, a wymowa niewyraźna. Odpowiedzią na to jest seria książek stworzona przez Martę Galewską-Kustra, logopedę i pedagoga dziecięcego, z których głównym bohaterem – Puciem – wspólnie poznają świat słowa. Nową propozycją są puzzle www.taniaksiazka.pl – Pucio. Rodzinna sobota, które angażują do zabawy wszystkich domowników.

Wspólny czas to nie tylko telewizja

Marta Galewska-Kustra próbuje przekonać, że czas spędzony wspólnie z rodziną może być świetną zabawą połączoną z nauką. Puzzle składają się z 15 elementów. Na każdym z nich mamy narysowany fragment jednego dnia w rodzinie Pucia. Kiedy ułożymy je wszystkie razem, ukazuje się ciąg obrazków opowiadających o rodzinnej sobocie. Do puzzli dołączone jest opowiadanie oraz instrukcja ze schematem zabaw dla całej rodziny. Jest to z pewnością ciekawy sposób na aktywizację wszystkich domowników, a także przekonanie dziecka, że sobota jest dniem który spędza się razem z rodziną. Zestaw jest dedykowany dla dzieci powyżej 2 roku życia, jednak z pewnością nawet te starsze świetnie odnajdą się w zabawie z puzzlami. Tym bardziej, że nie trzeba ograniczać się do zabaw proponowanych przez autorkę, kreatywność jest jak najbardziej wskazana.

Trening pamięci i spostrzegawczości

Jak zapewnia autorka puzzli, zabawa z Puciem przynosi wiele korzyści takich jak:

  • rozwój umiejętności słuchania ze zrozumieniem
  • ćwiczy logiczne myślenie oraz zapamiętywanie sekwencji zdarzeń
  • uczy poprawnej wymowy, wzbogaca słownictwo
  • świetna forma zabawy z rodzicami.

Nauka nie musi być przykrym obowiązkiem, tym bardziej, że dzieci w tym wieku potrzebują głównie uwagi i zainteresowania rodziców. To z nimi odkrywają świat, naśladują ich zachowania, przejmują sposób wysławiania się. Jeśli więc odkryją, że nauka może być też zabawą, tym chętniej będą się do niej garnęli w przyszłości. “Pucio. Rodzinna sobota” to z pewnością dobry początek.

Ludzie zdjęcie pvproductions - pl.freepik.com