Czy to książka dla dzieci?

Wchodząc do księgarni mamy do czynienia z różnego rodzaju dziełami. Są tam książki do szkoły, na różne poziomy nauczania. Są też książki sensacyjne, które także mają swój osobny dział. Nawet romanse, tak uwielbiane przez kobiety, też mają swoje osobne regały. W każdej księgarni są różne działy, gdzie można znaleźć odpowiednią pozycję dla siebie. Są też książki dla dzieci, które należy im pokazywać. Czasem patrząc na niektóre okładki człowiek ma jedną wątpliwość – czy to, aby książka na pewno dla mojego dziecka? Czy “Dolina Muminków w listopadzie” (https://www.taniaksiazka.pl/dolina-muminkow-w-listopadzie-tove-jansson-p-1415625.html) Tove Janssona to dobra propozycja?

W dolinie Muminków

O Muminkach dowiaduje się aktualnie już kolejne pokolenie. Tove Jansson stworzył takich bohaterów, którzy nie zostaną zapomniani, ciesząc się ogromną popularnością przez wiele lat. O ich przygodach nie tylko można było czytać, ale również można było je oglądać. Dzieci bardzo często w formie dobranocki oglądały to, co dzieje się w tej dolinie, gdzie w specyficznym domku mieszka przyjazna rodzina Muminków. Biorąc się za poznawanie przygód Muminków rodzice mają czasem wrażenie, że nie jest to książka dla ich dzieci. Czemu? Ponieważ czasem jej klimat nie jest radosny, tylko wręcz odwrotnie – bardzo smutny. To co dzieje się wśród bohaterów może nie napawać optymizmem. Tylko, że warto sobie uświadomić, iż tak naprawdę jest to dobra lekcja dla naszych dzieci, które uczą się oswajać z pewnymi tematami. Czasem w książkach odnoszących się do Muminków trzeba znaleźć tzw.”drugie dno”.

Co się dzieje w listopadzie?

Listopad to jeden z takich miesiąców, który na pewno nie będzie nastrajać nas bardzo pozytywnie. Wszystko przez aurę jaka panuje dookoła. Wielu dorosłych już dawno się o tym przekonało. A jak będzie w “Dolina Muminków w listopadzie“? Różnie. W tym jesiennym miesiącu nad doliną nie jest równie ciekawie. Jest bardzo przygnębiająco, dlatego też Włóczykij, Filifionka, Paszczak, Mimbli, Homka Tofta i Wuj Truj postanawiają udać się do domku Muminków, gdzie zawsze można ogrzać się przy bardzo rodzinnej i ciepłej atmosferze. Jakie jest ich zdziwienie, kiedy na miejscu odkrywają, że ich ulubionej rodzinki nie ma. Muminki zniknęły. Bohaterowie skazani są sami na siebie. Co z tego wyniknie? Otóż w tej sytuacji cała grupa postanawia pozostać w domku, gdzie wspólnie próbują poprawić sobie humor opowieściami o własnym życiu. Może i nie są to wesołe opowiadania, ale dzięki nim można zrozumieć ich zachowanie, które może zadziwiać, zaskakiwać. Ta książka to dobra lektura nawet dla dorosłych.

Ludzie zdjęcie utworzone przez pvproductions - pl.freepik.com